جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
کد خبر: ۱۵۶۶۸۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
پس از سفر مخفیانه‌، چراغ خاموش و سه ساعته چندی پیش رئیس‌جمهور آمریکا به عراق، روز گذشته رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با استقبال گرم‌ و رسمی مقامات عراق و در نهایت عزت به این کشور سفر کرد تا وجه تمایز سیاست‌های منطقه‌ای ایران و آمریکا بیش از پیش آشکار شود.


  سرویس سیاسی-

هواپیمایی با چراغ‌های خاموش، چند ساعت دلهره و در نهایت فرود در عراق، سرجمع سفر سه ساعته «دونالد ترامپ» به پایگاه نظامی آمریکا در استان الانبار عراق و پس از آن این اعتراف بود که‌: «‌ما هفت تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کردیم و نمی‌توانیم با چراغ‌های روشن به این منطقه وارد‌ شویم، چقدر بد است!».
حالا این رئیس‌جمهور اسلامی ایران است که با استقبال رسمی مقامات بلندپایه عراقی و در نهایت عزت وارد این کشور شده تا وجه تمایز و تفاوت سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران با آمریکا در منطقه را به منصه ظهور برساند.
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان روز دوشنبه در کاخ قصر السلام بغداد مورد استقبال رسمی برهم صالح رئیس‌جمهور و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر این کشور قرار گرفت. روحانی پس از ورود به بغداد با حضور در کاظمین، به زیارت حرم مطهر و نورانی حضرت امام موسی کاظم(ع) و حضرت امام محمدتقی(ع) مشرف شد.
روحانی سپس در دیدار با رئیس‌جمهور عراق با تقدیر از میهمان‌نوازی و استقبال گرم دولت عراق از هیئت ایرانی در این سفر و پذیرایی مردم عراق از زائران ایرانی عتبات عالیات، اظهار امیدواری کرد این سفر گام بزرگی در راستای توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های دو کشور باشد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دو دولت و دو ملت ایران و عراق برادری و حسن همجواری را همواره در عرصه‌های گوناگون برای یکدیگر به اثبات رسانده‌اند، افزود: اراده تمامی ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران بر توسعه و استحکام هرچه بیشتر روابط با عراق است.
دکتر روحانی با ‌اشاره به اینکه روابط دولت‌های ایران و عراق ریشه‌های قلبی در تاریخ و فرهنگ مشترک دو ملت دارد، اظهار داشت: مناسبات و همکاری نزدیک تهران- بغداد خواسته مشترک ملت‌های ماست.
دکتر روحانی توسعه روابط بانکی را پشتوانه محکمی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و عراق دانست و گفت: تقویت بانک‌های مرکزی دو کشور و توسعه همکاری‌های تجاری با استفاده از پول‌های ملی، ما را از ارزهای خارجی بی‌نیاز خواهد کرد.
رئیس‌جمهور با ‌اشاره به ضرورت تلاش برای ایجاد تسهیلات لازم در روابط گمرکی، مرزی و استانداردهای کیفی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور، خاطرنشان کرد: ایران و عراق می‌توانند روابط و همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل‌ونقل، ترانزیت کالا، استفاده بهتر از منابع اروند رود، اتصال راه آهن دو کشور به هم برای تسهیل در تردد زائران به‌ویژه در ایام اربعین حسینی(ع) گسترش دهند.
دکتر روحانی تقویت بازارچه‌های مرزی و ایجاد شهرک‌های صنعتی در مرزهای دو کشور را در توسعه روابط فی‌مابین تاثیرگذار دانست و گفت: آماده انتقال تجربیات و ارائه خدمات فنی و مهندسی به عراق و تشویق بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری در عراق هستیم.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ایران همواره خواستار عراقی امن، مستقل و توسعه‌یافته است و در این مسیر صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، افزود: مبارزه با تروریست‌ها باید تا ریشه‌کن شدن کامل آنها ادامه یابد و ایران آماده مشارکت فعالانه در بازسازی مناطق آسیب‌دیده عراق است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: پیام این سفر این است که هیچ بروکراسی و کشور ثالثی نمی‌تواند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق تاثیر داشته و مانع اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تعمیق مناسبات شود.
«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق نیز در این دیدار روابط و همکاری‌های ایران و عراق را تاریخی و مستحکم دانست و گفت: ملت ایران را خانواده خود و ایران را کشور دوم خود می‌دانیم.
رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه ایران در مقاطع حساس میزبان بسیاری از مردم عراق بوده و در مسیر مبارزه با تروریسم داعش کمک‌ها و حمایت‌های فراوانی داشته است، افزود: ایران نقش بسیار برجسته‌ای در شکست داعش داشته و این نشان‌دهنده روابط عمیق و دوستانه دو کشور است؛ ایران و عراق هیچ انتخابی جز روابط خوب و گسترده ندارند.
عراق امن و باثبات باعث امنیت بیشتر
 منطقه خواهد شد
روحانی همچنین در پایان مذاکرات با «برهم صالح» همتای عراقی خود در کاخ ریاست‌جمهوری عراق، این مذاکرات را بسیار سازنده خواند و اظهار داشت: در جریان مذاکرات با رئیس‌جمهور عراق هیچ نقطه اختلافی را ندیدم، رابطه دو کشور به نفع دو ملت و دو دولت است و همه تلاش خود را برای تقویت این روابط به‌کار می‌گیریم.
رئیس‌جمهور ظرفیت همکاری‌های ایران و عراق را بسیار گسترده دانست و افزود: دو کشور در طول سال‌های گذشته با تروریسم در حال مبارزه بوده‌اند و خوشحالیم که در روزهای سخت مبارزه با تروریسم، در کنار ملت و ارتش عراق بودیم.
دکتر روحانی عراق را یک کشور مهم عربی و اسلامی منطقه دانست و اظهار داشت: عراق می‌تواند نقش بسیار مهمی در امنیت منطقه و ایجاد روابط نزدیک‌تر میان کشورهای منطقه ‌ایفا کند.
رئیس‌جمهور عراق نیز در این نشست خبری مشترک، با‌ اشاره به روابط خوب تهران - بغداد گفت: دو کشور برای رفع مشکلات و موانع در مناسبات از جمله در تجارت، گردشگری و زیارت تلاش می‌کنند.
برهم صالح خاطرنشان کرد: این سفر مهم فرصت بسیار خوبی است که از میهمان عزیز و گرامی خودمان (دکتر روحانی) بابت نقش و کمک ایران در پیروزی بزرگ عراق بر داعش تشکر کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: