چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۱
کد خبر: ۱۵۸۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹
دود سوختگی ترامپ از دودکش اینستاگرام بالا زد
شبکه اینستاگرام همسو با سیاست‌های خصمانه هیئت حاکم آمریکا، صفحات منسوب به برخی شخصیت‌های حزب‌اللهی و فرماندهان سپاه پاسداران را بست.
صفحات اینستاگرام منسوب به سرلشگر قاسم سلیمانی، سرلشگر باقری، سردار جعفری، سردار پاکپور، سردار کمالی، محمدباقر قالیباف و عزت الله ضرغامی دیروز به‌طور همزمان از دسترس خارج و مسدود شد.
صفحه اینستاگرام منسوب به سرلشگر قاسم سلیمانی برای چندمین‌بار از دسترس خارج شد. از آنجا که برخی صفحات منسوب به او پیشتر نیز به‌طور موقت مسدود شده بود، تصور نمی‌شد اتفاق دیروز، موضوع جدید باشد اما تنها ساعاتی بعد، صفحات اینستاگرامی شمار دیگری از مقام‌های نظامی کشور مسدود شد.
صفحه اینستاگرامی سرلشگر عزیز جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران و سرتیپ محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز مسدود شده‌اند.
وزارت خارجه آمریکا اخیراً نام سپاه پاسداران را در این فهرست تروریستی خود قرار داد.
یادآور می‌شود فقط صفحات منسوب به سردار حاج قاسم سلیمانی بالغ بر یک‌میلیون بازدید‌کننده و دنبال‌کننده داشت.
سردار سلیمانی از سال 2007 میلادی در فهرست‌های تحریمی آمریکا قرار دارد اما او اکنون باوجود همین تحریم‌ها، محبوبیتی منطقه‌ای و آوازه‌ای جهانی یافته است تا آنجا که نشریه آمریکایی نیوزویک، سال گذشته در صفحه اول خود با انتشار عکس این سردار شجاع ایرانی  نوشت او ابتدا داعش را خُرد و نابود کرد و حالا با آمریکا می‌جنگد. روزنامه گاردین هم چندسال پیش از هراس ژنرال‌های آمریکایی از قاسم سلیمانی و نفوذ او در عراق به هنگام اشغالگری آمریکا خبر داده بودند.
با این اوصاف باید از هیئت حاکمه صهیونیسم مسیحی در فضاهایی مانند اینستاگرام پرسید آیا با حذف صفحات منسوب به سرداران سپاه پاسداران، می‌توانید نفوذ ایران و سپاه قدس در عراق و سوریه و لبنان و... را هم حذف کنید؟! یا کاری کنید که نوبت بعد، ترامپ دزدکی و با هواپیمای چراغ خاموش به عراق سفر نکند؟! و یا اینکه اندکی از 7 هزار میلیارد دلار هزینه و خسارت شما در منطقه جبران می‌شود؟
این نکته نیز گفتنی است که اغلب شبکه‌های اجتماعی منسوب به آمریکا و غرب با وجود ژست آزادی و تحمل، بارها به رفتار ایدئولوژیک و تعصب‌آمیز و خصمانه مبادرت کرده‌اند که هویت واقعی این شبکه‌های کاملاً دارای نقاب اجتماعی را نشان می‌دهد و ضرورت تحمل راه‌اندازی شبکه‌های امن ملی را مجدداً گوشزد می‌کند.

شما که به خدا پناه برده بودید از بستن دهان منتقدان؟!
رئیس جمهور درحالی مانع از حضور دو منتقد خود در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی شده که چندسال پیش، از بستن دهان منتقدان به خدا پناه می‌برد.
روزنامه فرهیختگان نوشت: استعاذه و پناه‌خواهی حسن روحانی در مرداد92 و مراسم تنفیذ را همه یادشان هست: «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدان و رقیبان»؛ عبارتی که بارها عملکرد رئیس دولت، تاکنون آن را نقض کرده است. در همین راستا در تازه‌ترین مورد می‌توان به اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی در سال جدید اشاره کرد. اولین جلسه آن‌هم در بهار که نویدبخش رویه رئیس جمهور تا پایان سال خواهد بود. روز گذشته پس از مدت‌ها جلسه شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، ولی این جلسه یک غایب پر سروصدا داشت؛ عزت‌الله ضرغامی! غایبی که منتقد سرسخت عملکرد رئیس شورای عالی فضای مجازی یعنی حسن روحانی است و به عناوین مختلف عملکرد دولت در عرصه مجازی را به نقد می‌کشد؛ نقدهایی که به واسطه تخصص رئیس سابق صداوسیما بیراه نیست، اگرچه دولت تا امروز نشان داده گوش شنوایی برای این نقدها ندارد.
آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی در سال 97 نیز به مشاجره میان رئیس جمهور و ضرغامی کشیده شده بود و مطابق آنچه رسانه‌های مختلف نقل کردند، انتقادناپذیری آقای رئیس جمهور تا آنجا پیش رفته بود که حتی در آن جلسه نیز حکم به اخراج ضرغامی از جلسه داده بود؛ اخراجی که از حیطه اختیارات روحانی بیرون بود.
روز گذشته نیز جلسه شورای عالی فضای مجازی در غیاب ضرغامی برگزار شد، آن‌هم غیبتی به علت عدم دعوت!
عزت الله ضرغامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وضعیتی مشابه دارد، با این تفاوت که آنجا حسن رحیم‌پور ازغدی نیز به همراه وی جزء منتقدان محسوب می‌شود. از این‌رو هر دونفر آنها برای جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم دعوت نشدند!
مدیریت راهبردی چالش‌های حوزه فرهنگ با استفاده کامل وکارآمد و هم‌افزا از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها، «مهار تهدیدها و آسیب‌ها با نگاه حکیمانه و معقول» و «مواجهه هوشمندانه با معارضه‌های مهاجمان و ستیزه‌گران» به عنوان تکالیف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم مقام معظم رهبری برای انتصاب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید شده است. از این‌رو به قول عزت‌الله ضرغامی «رئيس شورای عالی انقلاب فرهنگی باید نماد تعامل فرهنگی باشد.» با  توجه به ابعاد مختلف و پیچیدگی‌های فضای مجازی نیز مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات عرصه مجازی و سیاستگذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و بهنگام و نظارت در فضای مجازی نیز برعهده اعضای شورای عالی فضای مجازی گذاشته شده است. با این وصف عیب رفتارهای رئیس‌جمهور مبنی بر بستن دهان منتقدان و برنتابیدن انتقاد آن هم در شوراهای عالی که قرار است در فضایی نخبگانی نقدها به بحث گذاشته شود تا نقشه راهی همه‌جانبه فراهم آید، بیش از پیش به چشم می‌آید؛ به‌قول روحانی و سخنرانی‌اش در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری سال 92، باید به خدا پناه برد «از استبداد رأی و عجله در تصمیم‌گیری و تقدم نفع شخصی و گروهی به منافع مردم!»

سهم‌خواهی وزارتخانه‌ها از اعتبارات مربوط به سیل ممنوع!
بزرگ‌نمایی سیل برای افزایش اعتبارات وزارتخانه‌های مختلف، مورد انتقاد طیف‌های مختلف سیاسی قرار گرفته است.
 به گزارش تابناک؛ سیل که می‌آید خرابی‌های بسیاری به بار می‌آورد. اما در این میان، برخی دولتمردان از فرصت سوءاستفاده می‌کنند و با برآوردهای کلی و ناقص به فکر دریافت اعتبار بیشتر برای وزارتخانه‌های متبوع خود هستند.
جلا امیرزایی از اعضای فراکسیون امید به تابناک گفت: مجلس باید بر پرداخت خسارت، نظارت جدی داشته باشد، یا خود اعتبارات را با توجه به گزارش‌های دقیق - که از سوی نهادهای مرتبط حاضر در مناطق سیل‌زده داده می‌شود- تعیین تکلیف کند.
این نماینده در پاسخ به این که گفته می‌شود، خسارت سیل بیش از 50هزار میلیارد است، گفت: این گزارش‌ها قابل اعتنا نیستند و حتی برآوردی که وزیر کشور گفته و اعلام کرده که میزان خسارت حدود 32میلیارد است نیز درست نیست و نمی‌توان گفت، میزان خسارت دقیقا چه‌اندازه بوده است.
وی در این‌باره ادامه داد: اگر مجلس بخواهد در این مورد به وظیفه نظارتی خود عمل کند، باید گزارش دقیقی از مناطق سیل‌زده داشته باشد و مشخص شود، کجا خسارت و کدام بخش آسیب زیادی دیده. همچنین باید مشخص شود، کدام استان و شهرستان و یا کدام بخش دچار آسیب شده و چه میزان آسیب به آنجا رسیده است. پس از آن متناسب با میزان خسارت، اعتبار در نظر گرفته شود؛ بنابراین اینکه وزیر بیاید و آمار کلی در اختیار مجلس گذارد و اعلام کند، ما فلان میزان خسارت دیده‌ایم، پس باید فلان مقدار به ما اعتبار بدهید، درست نیست.
وی در ادامه یادآور شد: به نظر من، شیوه برخورد با حوادث در کشور ما، به بازنگری نیاز دارد و مجلس هم باید مراقبت بیشتری داشته باشد و با ورود به‌موقع از هدر رفتن سرمایه‌ها جلوگیری کند، چون بارها شده که ما اعتباراتی برای منطقه‌ای در نظر گرفته‌ایم، ولی زمانی که به شهرستان مراجعه می‌شود، می‌بینیم پولی به دست خسارت دیده اصلی نرسیده است. معمولا این‌گونه است که ما یک چیز کلی را در مجلس تصویب می‌کنیم، ولی به‌ جای اینکه اعتبارات به محل خسارت اختصاص داده شود، از جاهای دیگر سر در می‌آورد. به نظر من، باید تعریف دقیقی از خسارات و میزان آن داشته باشیم و برآوردهایی که می‌شود، اختصاصی و جزئی باشد تا اعتبار آن تأمین شود.
وی گفت: اینکه گفته می‌شود، 24 استان درگیر سیل بوده، درست نیست. واقعیت این است که در 24 استان بارندگی داشتیم؛ اما چهار استان با سیل مواجه شده است. در این استان‌ها هم کل استان آسیب ندیده و چند شهر در هر استان دچار خسارت شده است.
گویا رقابتی میان وزرا برای گرفتن اعتبار به بهانه سیل ایجاد شده که همین خود باعث آسیب زیاد به کشور می‌شود.
برخی وزرا با بزرگ‌نمایی سیل به دنبال افزایش اعتبارات وزارتخانه‌های خود هستند.
در همین حال روزنامه جوان با انتقاد از سهم‌خواهی وزارتخانه‌ها می‌نویسد:
1- وزیر نیرو: سیلاب 2100میلیارد تومان به تأسیسات آب و برق خسارت زد.
2- وزیر کشاورزی: سیل 13 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد.
3- وزیر اقتصاد: 14 هزار کیلومتر از راه‌های کشور دچار آسیب شد.
سه خبر بالا به شکل یک نوار و در خبرگزاری ایرنا در صفحه اقتصادی به نمایش گذاشته شده است، اگرچه این برآوردها نسبی و گام اول برای بازسازی زیرساخت‌ها و پرداخت خسارت‌ها مناسب و خوب است، اما با تصویب تخصیص 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت سیل باید مراقب موضوع جدیدی بود که حتماً دستگاه‌های ناظر و مسئول به آن بیشتر دقت کنند.
این موضوع مهم همان تخصیص بهینه منابع است که کاملاً با سهم‌خواهی و تلاش برای کسب بودجه بیشتر متفاوت است. زیرا در تخصیص بهینه منابع بیش از همه باید برای بازگشت شرایط عادی و بلکه بهتر اقتصاد در مناطق سیل‌زده برنامه‌ریزی کرد، اما در سهم‌خواهی‌های بودجه‌ای خدای ناکرده مردم مناطق سیل‌زده به فرع بدل شده و به دنبال پرکردن چاله‌های قبلی و کمبودهای بودجه‌ای دستگاه‌ها هستند.

نقش دوعضو فراکسیون امید در  ساخت ‌و سازهای غیرمجاز شمیران؟
به گفته ساکنان منطقه لواسان فعالیت دوتن از اعضای فراکسیون امید، در منطقه شمیرانات به‌گونه‌ای است که متولیان ساخت و ساز غیرمجاز بسیار دلگرم شده و همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.
به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ بدون شک یکی از خبرسازترین مناطق سال 97 در استان تهران، منطقه شمیرانات بود. ویلاسازی‌های غیرمجاز، زمین‌خواری، ساخت‌وسازهای بدون مجوز، تجاوز به حریم رودخانه در شمیرانات که طی دهها سال صورت گرفته بود، در ماههای آخر سال 97 توجه بسیاری از رسانه‌ها را به‌خود جلب کرد و از سوی برخی افراد به رسانه‌ها کشیده شد.
حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی امام‌جمعه لواسان که خود را پرچمدار مبارزه با ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه معرفی کرده بود، در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به تخلفات گسترده و ساخت و سازهای غیرمجاز تأکید کرد که در بسیاری از تخلفات صورت گرفته مسئولین لواسان تحت فشار مقامات مافوق قرار می‌گیرند و به محض اینکه دستگاهها در لواسان برای برخورد و تخریب اقدام می‌کنند، افرادی از فلان نهاد یا فلان وزارتخانه تماس می‌گیرند که چرا تخریب می‌کنید؟
در همین زمینه، در پی تماس تلفنی برخی از شهروندان منطقه شمیرانات با خبرنگار ما ردپای 2تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود که ضرورت دارد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و دستگاه‌های نظارتی به این مساله توجه جدی نشان دهند.
بنابر اظهارات شهروندان لواسان و شمیرانات، دوتن از نمایندگان لیست امید، فقط و فقط در این منطقه حضور پررنگی دارند و دخالت‌های پنهانی آنها منجر به ساخت‌ و سازهای غیرمجاز و مایه دلگرمی سوداگران در این شهر شده است.
«س» نامی آشنا برای مردم شمیرانات است و مردم به‌خوبی وی را می‌شناسند که چگونه حمایت‌هایش از سرمایه‌داران و برخی ملاکان بزرگ و بنگاه‌داران باعث شده به راحتی و بدون هیچ نگرانی، به صورت غیرمجاز ویلاسازی کنند.
اهالی این منطقه می‌گویند: همچنین در یک مورد تخلف ساختمانی به‌گونه‌ای است که فردی در منطقه سبو بزرگ معروف به «سرخ پشته»، در حریم شهر و کاملاً بدون پروانه ظرف چندماه چندین هزار متر ویلاسازی کرده است، این بنا هم در کمیسیون بدوی (ماده100) و هم تجدیدنظر محکوم شده و حکم تخریب 100 درصد دریافت کرده است.
نامبرده که گفته می‌شود مشاور «ش» عضو فراکسیون امید می‌باشد، جزو گروه مشاوران دفتر نمایندگان مجلس در لواسانات است.
بررسی خبرنگار شبکه دانا حاکی است بعد از ابلاغ رأی ماده 100، پروژه ساخت ویلا متوقف شده بود اما با نهایت تأسف، با تهدید برخی از افراد در مجلس شورای اسلامی و لیست امید، ملک مذکور که در مرحله فونداسیون و اسکلت فلزی متوقف شده بود، امروز علاوه بر دیوارچینی، سقف ساختمان آن هم زده شده است.
دفتر نمایندگان تهران در منطقه لواسان نیز در محله احمدآباد و عمارت بوستان هم که محل رفت‌وآمد همه نمایندگان می‌تواند باشد اما به نوعی به دفتر اختصاصی «س» تبدیل شده است.

توضیح
در خبر ویژه دیروز، نام «محمدرضا جلایی‌پور»، به اشتباه حمیدرضا جلایی‌پور درج شده بود که تصحیح می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: