دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
کد خبر: ۱۴۶۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
مرور مصوبات تحریمی کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) آمریکا در سه ساله پس از برجام، از اتفاق نظر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه درباره نقض برجام و دور زدن آن و افزایش تحریم‌ها حکایت می‌کند. در واقع سیاست دشمنی و تحریم ایران، سیاست دو حزبی است.

پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا (با وجود شکست از جمهوریخواهان در انتخابات سنا) بهانه‌ای شده تا طیف بزک‌کننده دموکرات‌ها و برجام، مدعی شوند روند تحریم‌های ناقض برجام متوقف خواهد شد. این خلاف است. دو حزب هر چند رقابت شدید و اختلافات متعددی در برخی زمینه‌ها دارند، اما در مقابل لابی ایپک و صهیونیسم مسیحی گوش به فرمان عمل می‌کنند و درباره دشمنی و فشار بر ایران ‌اشتراک نظر دارند. به یاد بیاوریم که تصویب و اعمال تحریم‌های «فلج‌کننده» به عنوان سخت‌ترین تحریم‌ها، ابتکار دولت دموکرات اوباما بود.
دموکرات‌ها در تصویب و اعمال تحریم‌های پسا برجامی و نقض برجام، پیشقدم یا همراه جمهوریخواهان بوده‌اند. مجلس نمایندگان آمریکا دی ماه 94، محدودیت ویزایی برای اتباع 38 کشور در صورت سفر به ایران را تصویب کرد؛ این مصوبه نقض برجام بود و مانع همکاری شرکت‌ها و بانک‌ها با ایران می‌شد چرا که هزینه و ریسک همکاری با ایران را افزایش می‌داد. در بند 203 این مصوبه، اتباع کشورهایی که با آمریکا تفاهم نامه لغو روادید دارند، در صورت سفر به ایران باید برای سفر به آمریکا در صف روادید قرار بگیرند. اوباما با وجود تعهدات برجامی، این مصوبه ضد برجامی را وتو نکرد و برای اجرا امضا نمود! روزنامه شرق همان زمان نوشت «این یکی از معدود مصادیقی است که دولت اوباما و اکثریت جمهوریخواه کنگره با یکدیگر هم نظر هستند».
این قانون با 407 رای موافق و تنها 19 رای مخالف به تصویب رسید. یعنی هر دو حزب، بالاتفاق، رای مثبت به نقض برجام دادند. همچنین 16 مهر 95 ، هفده سناتور دموکرات خواستار تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران شدند. این اقدام، نقض صریح برجام بود. این قانون در صورت عدم تمدید، دی ماه همان سال منقضی می‌شد.
همچنین نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه، 26 آبان 95 بالاتفاق به تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران (ایسا) رای دادند. 419 نماینده از تمدید تحریم‌ها حمایت کردند و تنها یک نفر رای مخالف داد. این قانون اول بار سال 1996 میلادی تصویب شده بود و شرکت‌های همکار با ایران در بخش انرژی را مجازات می‌کند. آقای روحانی 14 آذر ماه به هنگام تقدیم لایحه بودجه 96 به مجلس، با اعتراض به اقدام کنگره آمریکا گفت «مصوبه کنگره نقض صریح برجام است و ما به هیچ وجه، آن را تحمل نخواهیم کرد».
اعضای مجلس سنا 5 خرداد 96، طرح تحریم‌های جدید ضدایرانی را تصویب کردند. بررسی این طرح به خاطر برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری ایران و نگرانی از تاثیر منفی تحریم‌ها بر سرنوشت «میانه‌روها (مدعیان اعتدال)»! به بعد از انتخابات ایران موکول شده بود. عنوان طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» بود اما در واقع هدف آن، بازگرداندن تحریم‌هایی بود که طبق برجام باید تعلیق می‌شد و جزو تعهدات آمریکا بود. این طرح در کمیته روابط خارجی با 18 موافق و تنها 2 مخالف تصویب شده و به سنا آمده بود.
9 تیر 96، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با 98 رای موافق و 2 رای مخالف، مانع آیین‌نامه‌ای طرح تحریم ایران و روسیه (اس. 722) را برطرف کرد. این طرح خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه‌های موشکی، حقوق بشر و حمایت از گروه‌های تروریستی بود.
6 مرداد 96، طرح جامع تحریم‌های ایران (و روسیه و کره‌شمالی- ایسا) که پیش از این در مجلس نمایندگان تصویب شده بود، به تصویب سنا رسید و نهایی شد. جز دو سناتور، 98 سناتور دیگر (شامل دموکرات‌ها و جمهوریخواهان) به طرح رای موافق دادند.
تحریم S.722 (کاتسا یا همان مادر تحریم‌ها) علاوه ‌بر نقض برجام، ناقض بندهای 3 و 5 ضمیمه B قطعنامه 2231 شورای امنیت هم هست. این طرح، یک هفته از تصویب در سنا، با 419 رای موافق و فقط 3 رای مخالف (که هر سه جمهوریخواه بودند!) در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود.
5 آبان 96، دموکرات‌ها و جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا با 423 رای موافق و فقط 2 رای مخالف، طرح تحریمی «موشک‌های بالستیک ایران» را تصویب کردند.


نام:
ایمیل:
* نظر: