از اختلافات داخلی اصلاح‌طلبان تا پیش‌بینی سرلیستی قالیباف (تا انتخابات)
   چند روز از مرحله اول انتخابات گذشته و چهره‌ها و شخصیت‌های گروه‌های سیاسی اصولگرا، اصلاح‌طلب، اعتدالگرا و مستقل برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده‌اند. اکنون گمانه‌زنی‌های انتخاباتی از سوی جریانات سیاسی بیشتر شده و بخش قابل توجهی از اخبار و تحلیل‌های رسانه‌های داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است.
مجلس یازدهم؛
 مجلس اصولگرای یکدست!
بعد از آنکه عبدالله ناصری، مشاور رئیس دولت اصلاحات و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت که «انتخابات تهران را ۳۰ بر هیچ می‌بازیم» و روزنامه سازندگی هم در یادداشتی نوشت که در این انتخابات «از ابتدا بازنده‌ایم»، روز گذشته عبدالرضا‌ هاشم‌زایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران هم با بیان اینکه «با توجه به تفکرات حاکم بر جریانی که مجلس را خواهد برد» گفت: «من فکر می‌کنم مجلس یازدهم یک مجلس اصولگرای یکدست خواهد بود»
روح‌الله حسینیان فعال سیاسی اصولگرا هم در مصاحبه‌ای اظهار داشت: «اکثریت مجلس آینده از آنِ اصولگرایان است اما نه اصولگرایان مشهور بلکه طیفی که واقعاًً معتقد به انقلاب و ولایت است».
اصلاح‌طلبان و دعوا بر سرِ «سرا»
در اردوگاه اصلاح‌طلبان علاوه‌بر گزاره فوق مبنی بر «احتمال رأی‌آوری اصولگرایان» یکی از نکاتی که مطرح است اختلاف آنان درخصوص سازوکار تهیه لیست‌های انتخاباتی است. از یک‌سو گروهی از اصلاح‌طلبان (حزب اتحاد ملت و شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان یا همان (شعسا) و چهره‌هایی نظیر عارف) بر سازوکار «سرا» (سامانه رأی‌سنجی اصلاح‌طلبان) اصرار دارند و گروهی دیگر مانند حزب کارگزاران سازندگی، طرح‌هایی مانند «پارلمان اصلاحات» و «مجمع ملی اصلاح‌طلبان» را مطرح می‌کنند.
جایگزین‌هایی برای «سرا»
حسن رسولی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و چهره نزدیک به عارف هم در مصاحبه با سایت خبرآنلاین با تأکید بر اینکه «سرا یک سازوکار فنی و دموکراتیک است و طرح سرا مسکوت و به بعد موکول نشده است» گفت: «جایگزین‌هایی برای سرا هم داریم»
روزنامه سازندگی هم روز گذشته با این تیتر که «جایگزین طرح سرا می‌آید» به نقل از داوود محمدی، عضو فراکسیون امید نوشت «شوراهای استان‌های اصلاح‌طلبان نیز با طرح سرا موافق نیستند».
اصلاح‌طلبان هنوز سرلیست ندارند
داوود محمدی همچنین با بیان اینکه «کاندیداهای اصلاح‌طلبان در قالب طرح سرا انتخاب می‌شوند» گفت: «هنوز سرلیست اصلاح‌طلبان مشخص نیست.»
عضو فراکسیون امید:
یک جوان سرلیست باشد
البته قاسم میرزایی‌نیکو، دیگر عضو فراکسیون امید در مصاحبه‌ای، حرف جدیدی را مطرح کرد و با بیان اینکه «چه ایرادی دارد به‌جای افراد شناخته یک جوان سرلیست باشد» گفت: «مهم است کسی که در سرلیست قرار می‌گیرد مورد استقبال مردم باشد، مثلاً یک دانشجو و یک جوان موفق شاید بتواند بیشتر ما پیرمردها مورد اقبال مردم قرار گیرد.»
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه انصراف داد
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس، روز گذشته از انصرافش برای کاندیداتوری در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و در تشریح دلایل این امر، گفت: بنده در روزهای پایانی مهلت مقرر برای ثبت‌نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس ثبت‌نام کردم و به اصرار دوستان هم بود، چون فرصت برای ثبت‌نام رو به اتمام بود به آنها هم گفتم که فقط ثبت‌نام می‌کنم.
رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: پیش از ثبت‌نام در این دوره از انتخابات مجلس، به دوستان عرض کردم که باید بنده را برای نمایندگی در دوره بعدی مجلس شورای اسلامی قانع کنند، اما بنده قانع نشدم و از داوطلبی در دوره بعدی انتخابات مجلس انصراف دادم.
فلاحت‌پیشه افزود: بالاخره شواهد نشان می‌دهد که مجلس جوان‌تر و بهتری قرار است در دوره یازدهم تشکیل شود، قطعاً مجلس جدیدی خواهد بود و بیشترِ داوطلبان هم در میان مردم بوده‌اند. امیدوارم داوطلبان جوان نمایندگی مجلس در دوره بعدی مجلس موفق و مؤید باشند.
گمانه‌زنی‌ها در مورد نیامدن عارف
یکی از مسائلی که بیشتر در اردوگاه اصلاح‌طلبان به آن توجه می‌شود مسئله عدم کاندیداتوری عارف در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
در همین خصوص فاطمه راکعی دبیرکل مجمع زنان مسلمان نواندیش در گفت‌وگویی مطرح کرد: «آقای عارف از مسائلی که در فراکسیون امید پیش آمد ناراضی هستند، ایشان به ‌هر حال شخصیت اخلاقی و آکادمیک دارند که اهل برخوردهای تند و رادیکال نیستند، افرادی مشکل اصلی را در این فراکسیون ایجاد کردند که با نام اصلاح‌طلب روش‌های غیراصلاح‌طلبانه را در پیش گرفتند. من فکر می‌کنم ایشان از قبل برای حضور نداشتن در انتخابات مجلس تصمیم خود را گرفته بودند اما علت آن را بیان نکردند.»
شهیندخت مولاوردی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و مشاور پیشین رئیس‌جمهور هم در مصاحبه‌ای در این خصوص گفت: «عارف حتماً در موقعیت‌های دیگری شرکت می‌کند. البته در جریان اصلاح‌طلبی او را همچنان داریم اما باید ببینیم بعد از این چه تصمیمی ‌می‌گیرند.»
البته محسن پیرهادی، سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با فارس با‌ اشاره به اینکه «لاریجانی و عارف در پیشگاه ملت، هیچ‌یک برنده محسوب نمی‌شوند» گفت: «عارف در مجلس چه کرد که الان نبودش برای اصلاح‌طلبان مهم است»!
هشدار درباره خطر جریان انحرافی
روزنامه جمهوری اسلامی هم در مطلبی نوشت: «آنچه در این میان خطرناک است، ظهور مجدد جریان انحرافی و گندم‌نمایان جوفروش، در این حال و هوای بی‌تفاوتی مردم و انقلابیون می‌باشد که نباید مورد غفلت قرار گیرد.»
جمهوری اسلامی افزود: «رقابت جریانات داخل خانه انقلاب اسلامی، در قالب‌های چپ و راست و میانه هیچ ‌اشکالی ندارد به ‌شرط آنکه عوامل نفوذی آن را به جنگ و جدال تبدیل نکنند که کرده‌اند.»
احتمال سرلیستی قالیباف
پس ‌از آنکه سردار مرتضی طلایی، فعال سیاسی اصولگرا گفت: «اصولگرایان روی سرلیستی قالیباف اتفاق‌نظر دارند» اصلاح‌طلبان هم در این خصوص به گمانه‌زنی پرداختند.
عبدالله ناصری، فعال اصلاح‌طلب و مشاور رئیس دولت اصلاحات در گفت‌وگویی مطرح کرد: «قالیباف رأی اول تهران است»
همچنین حجت‌الاسلام حسین انصاری‌راد فعال سیاسی اصلاح‌طلب دو روز پیش در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه آرمان گفت: «آقای قالیباف با هدف به دست گرفتن ریاست مجلس وارد این انتخابات شده است و اگر اکثریت مجلس آینده در اختیار اصولگرایان قرار بگیرد احتمال اینکه ایشان به‌عنوان رئیس مجلس آینده معرفی شوند زیاد خواهد بود.»
چندلیستی بودن اصولگرایان؟
یکی از گمانه‌زنی‌های انتخاباتی که از سوی رسانه‌های اصلاح‌طلب هم دنبال می‌شود مسئله چندلیستی بودن اصولگرایان در انتخابات است. سایت انتخاب به نقل از ناصر ایمانی، فعال رسانه‌ای با بیان اینکه «احتمال دارد اصولگرایان در انتخابات، لیست‌های متعددی داشته باشند» نوشت: «شاید برخی افراد در چند لیست به‌صورت مشترک قرار بگیرند.»
انتخاب در گفت‌وگو با حسن بیادی، فعال سیاسی نیز به نقل از او نوشت: «چندلیستی بودن اصولگرایان در انتخابات مجلس حتمی ‌به‌نظر می‌رسد»
همچنین نامه‌نیوز در گفت‌وگو با محمدجواد ابطحی عضو جبهه پایداری به نقل از او نوشت: «به اجماع نرسیم اصولگرایان از تهران با 3 فهرست می‌آیند» وی در این مصاحبه با بیان اینکه «دائم می‌گویند پایداری عقب‌نشینی کند» گفت: «خیر تیم قالیباف هم باید انعطاف نشان دهد»